wieprza

Rzeka Wieprza praktycznie jest spławna od mostu niedaleko miejscowości Bożanka na trasie Słupsk-Miastko. Jednak polecam spływ zacząć na prawym jej dopływie, Pokrzywnie, z miejscowości Trzebielino lub na Studnicy w miejscowości Kawcze. Na pokonanie jej przez grupę młodzieży w taki sposób, aby można było przyjemnie wspominać spływ i zapamiętać coś ciekawego potrzeba byłoby minimum 7-8 dni. Oczywiście wprawni kajakarze i niewielkie grupy mogą ją przebyć w 4-5 dni. Ale czy w tym wypadku będzie czas na podziwianie przyrody.

Proponuję etapy około 4 godzinne. Z doświadczenia wiem, że powyżej tego czasu płynięcia spływ staje się już dla grupy męczący, tym bardziej jeżeli cały ekwipunek przewozimy w kajaku.

Szlak Wieprzy jest dosyć trudny i uciążliwy w górnym i środkowym biegu. Napotkać tam można liczne zwalone drzewa. Konieczne będzie również przenoszenie kajaków przy elektrowniach i młynach wodnych. Na tych odcinkach Wieprza nie jest rzeką dla początkujących. Dopiero poniżej Korzybia Wieprza staje się trasą łatwą i dogodną nawet dla masowych spływów.

Bożanka – Popielewko (8km).

Początkowo rzeka płynie przesz las szybkim. Przy ujściu Pokrzywnej do Wieprzy, krótki odcinek łąkowy, po czym ponownie wpływa w głąb lasu i przybiera charakter górski: bystrza, zwalone drzewa na nurcie, duże głazy. W pobliżu Popielewka jest most, a przed nim na prawym brzegu leśne pole biwakowe;

Popielewko – Kawka (11km)

Jeszcze przez dwa kilometry w korycie pojawiają się częste bystrza, po czym nurt uspokaja się. Odtąd trudność stanowią głównie zwalone drzewa. Mijamy ujście rzeki Studnicy z lewej strony, a następnie most drogowy przy Biesowicach. Nurt się uspokaja to znak, że dopływamy do miejscowości Kawka. Przy moście z prawej strony zagospodarowane pole biwakowe, w pobliżu leśniczówka łowiecka.

Kawka – Kępice (10km)

Etap przepiękny ale i uciążliwy przy załadowanych kajakach. Na trasie kilka przenosek przy elektrowniach. Płyniemy praktycznie zalewami. Za elektrowniami pojawiają się krótkie bystrza. W Kępicach najdłuższa przenoska. Lądujemy z prawej strony przy drewnianym mostku i przenosimy kajaki za elektrownię wodną prawym brzegiem. Najpierw droga bitą do końca ogrodzenia, następnie drogą leśną w lewo i dróżką w dół do rzeki, łącznie ponad 300 metrów. Ja proponuję jeszcze 100m przenoski do jeziora Obłęskiego. Tam można rozbić obóz, a nawet zrobić sobie jednodniowy odpoczynek.

Kępice – Korzybie (10km)

Za elektrownią kilka nieznacznych bystrz i poprzewracanych drzew. Startując z jeziora znajdujemy wyjście i po około 1 km dopływamy do Wieprzy. Mijamy zniszczony mostek drewniany przy Osieczkach a następnie most kolejowy. Na tym odcinku nurt rzeki jest stosunkowo szybki zatem wymagana jest szczególna ostrożność ze względu na przeszkody jakim są przewrócone drzewa. Zbliżając się do Korzybia z prawej strony widoczna stacja kolejowa. Za jednym z zakrętów natrafiamy na drewniany most. Przed nim na łące z lewej strony można rozbić obozowisko.

Korzybie – łąka w okolicy Sławna (ok. 15km)

Można płynąć tak długo jak będzie się chciało. W każdym razie nie musimy zakładać dopłynięcia do Sławna jeżeli cały ekwipunek zabierzemy na Kajaki. Po drodze mijamy bystrza i szereg przeszkód pod wiaduktem kolejowym oraz duży próg wodny przy pokonywaniu, którego można wykonać wiele ciekawych zdjęć pamiątkowych. W połowie trasy proponuję zrobić obiad na ognisku.

Łąka w okolicy Sławna – Staniewice (ok. 15 km)

Etap łatwy jednak przed Sławnem mamy do pokonania zaporę wodną, przez którą trzeba przenieść kajaki. Jeżeli będą one załadowane ekwipunkiem obozowym zatem będą ciężkie. Zajmie to trochę czasu. W Sławnie w zależności od finansów można pójść na obiad i zrobić zaopatrzenie. W Sławsku po lewej stronie duże wiaty i pole namiotowe, przygotowane dla kajakarzy.

Staniewice – Stary Kraków (14km)

Od miejscowości Tyn płyniemy przełomem Wieprzy. Na rzece pojawia się dużo poprzewracanych drzew. Niekiedy kajaki trzeba przerzucać górą lub przenosić brzegiem. Obozowisko możemy rozbić na łące z lewej strony przed mostem do Starego Krakowa.

Stary Kraków – Darłowo (17 lub 23 km)

Ilość przeszkód drastycznie się zmniejsza a nurt rzeki spowalnia. Praktycznie ok 5km przed Darłowem trzeba płynąć na Wiosłach. Przed Darłowem niewielki kemping na lewym brzegu, pomost, możliwość wynajęcia domku lub rozbicia namiotu po uzgodnieniu. Spływ kończymy w parku w Darłowie lub na plaży w Darłówku. W tym jednak przypadku musimy przenosić kajaki niezbyt dogodnie, raczej z wodowaniem z wyspy między jazami. Z prawej strony mijamy zamek w Darłowie, obecnie muzeum. Oprócz zamku warto zobaczyć gotycką farę oraz centralny gotycki kościół św. Gertrudy na cmentarzu, ratusz, kamienice i pozostałości murów obronnych. Płynąc dalej musimy uważać na ruch statków! Mijamy ujście rzeki Grabowej z lewej strony i most zwodzony w porcie. By zakończyć spływ najlepiej wylądować na prawym brzegu w basenie przed mostem i mariną (na końcu basenu niewielka plaża, obok parking samochodowy). Na wyjście w morze należy uzyskać zgodę w bosmanacie. Jeżeli się uda lądujemy na plaży. Musimy uważać na kamienne łamacze fal, usypane równolegle do linii brzegowej!

Zimny Włodek - spływy kajakowe

Spływy kajakowe m.in. po rzekach Pomorza Zachodniego takich jak Bagiennica, Chotla, Dzierżęcinka, Grabowa Górna i Dolna, Radew, Unieść, Wieprza oraz po morzu.

 

Kontakt z nami

Włodzimierz Zimnowłocki -
ZIMNY WŁODEK - Usługi Turystyczne
76-004 Sianów, Iwięcino 29

tel. kom. 696 016 362

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2015 ZIMNY WŁODEK - Spływy kajakowe woj. Pomorskim i Zachodniopomorskim