grabowa

Grabowa to czysta, ciekawa rzeka a zarazem największy dopływ Wieprzy, do której wpada niedaleko Darłówka, ok. 1km od jej ujścia do Bałtyku. Źródła rzeki znajdują się w okolicy Starego Żeliborza; jako ciek wodny wypływa z jeziora Łąkie na Pojezierzu Bytowskim. Od źródeł do Nowego Żytnika przypisano jej charakter leśno-podgórski. W górnym odcinku do miejscowości Polanów utworzono „Rezerwat na rzece Grabowej”.

Długość rzeki wynosi 71km z czego długość szlaku stanowi ok 56 km. Przeciętny czas spływu to ok. 3-4 dni. Szlak kajakowy w górnym biegu od Polanowa do Nowego Żytnika uważany jest za trudny i uciążliwy. Rzeka mocno meandruje wśród lasu olchowego a dość silny nurt i mnóstwo przeszkód w postaci zwalonych drzew sprawia, że musimy się trochę napracować. Tuż za Polanowem pierwsza przenoska w okolicach młyna. Od mostu drogowego na trasie Wieluń- Polanów do Buszyna trasa została przygotowana w ramach Leśnego Kompleksu Turystycznego Nadleśnictwa Polanów. Nie zmienia to jednak faktu, że rzeka nadal jest wymagająca i przepłynięcie 7 km odcinka (od mostu do Buszyna) zajmuje od 5 do 7 godzin. Przed Buszynem znajduje się jedyne zagospodarowane pole biwakowe z wiatami i miejscem na ognisko. Spłynięcie dalszego odcinka (do Nowego Żytnika) często zajmuje kajakarzom nawet 2 dni. Ze względu na uciążliwoćś nadaje się on tylko do kajaków jednoosobowych.
Poniżej Nowego Żytnika rzeka zmienia swój charakter i płynie wśród łąk od czasu do czasu wpływając w tereny leśne. Od mostu na trasie Lejkowo Święcianino Grabowa nadaje się do spływów masowych; ilość przeszkód znacznie maleje, w związku z czym na tym odcinku poradzą sobie nawet osoby płynące pierwszy raz kajakiem. W miejscowości Grabowo są postawione wiaty przy których można odpocząć lub rozbić obozowisko.
Na wysokości wioski Jeżyczki przed hodowlą rybną rzeka rozwidla się. Jej lewa odnoga tworzy nową rzekę o nazwie Bagiennica, płynąc jednak dalej Grabową docieramy do Żukowa Morskiego, gdzie możemy zakończyć spływ bądź dalej uregulowaną rzeką spłynąć do samego Darłowa.

Sugerowane etapy spływu :

  • Polanów – Buszyno
  • Buszyno – Nowy Żytnik
  • Nowy Żytnik – Grabowo
  • Grabowo – Darłowo

Zimny Włodek - spływy kajakowe

Spływy kajakowe m.in. po rzekach Pomorza Zachodniego takich jak Bagiennica, Chotla, Dzierżęcinka, Grabowa Górna i Dolna, Radew, Unieść, Wieprza oraz po morzu.

 

Kontakt z nami

Włodzimierz Zimnowłocki -
ZIMNY WŁODEK - Usługi Turystyczne
76-004 Sianów, Iwięcino 29

tel. kom. 696 016 362

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2015 ZIMNY WŁODEK - Spływy kajakowe woj. Pomorskim i Zachodniopomorskim