uniesc

W 2010 roku szlak kajakowy rzeką Unieść zajął I miejsce w powiecie koszalińskim jako „Atrakcja turystyczna pomorza środkowego 2010”.

W 2011r. szlaki rzeką Unieść i Bagiennicą zostały uznane jako „Turystyczne Perły w Koronie 2011” w konkursie organizowanym przez zachodniopomorską regionalną organizację turystyczną w Szczecinie

W 2015r. na rzece został zorganizowany Ogólnopolski Spływ Kajakowy Szuwary 2015 , w którym wzięło udział ponad 60 kajakarzy z całej Polski oraz światowej sławy kajakarz Aleksander Doba. Spływowi towarzyszyło otwarcie wystawy zdjęć rzeczki Unieść. Można je obejrzeć na stronie.

Rzeka Unieść
Proponujemy następujące trasy spływów:

1. Z Maszkowa (most Koszalin-Polanów) do Sianowa. Trasa uciążliwa dla niewprawnych kajakarzy. Na początku występuje próg wodny nie zawsze możliwy do spłynięcia, następnie drzewa, kamienie, zawalony most. Niekiedy drzewa wyrastają prosto z rzeki. Czasami poziom wody w rzece jest tak niski, ze kajaki trzeba prowadzić przez około godzinę. Dopiero po zasileniu rzeki woda z pstrągarni można normalnie płynąć. Pojawiają się meandry. poprzewracane drzewa, nisko nad wodą wiszący most. W połowie trasy zbudowano niewielki pomost oraz dużą wiatę. Tam można odpocząć, rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Następnie płyniemy przez las. Za każdym zakrętem rzeka zaskakuje nowymi przeszkodami, bystrzami. Minąwszy niewielki próg wodny ilość przeszkód wyraźnie maleje. Rzeka spowalnia. Dopływamy do pstrągarni w Sianowie. Tam należy przenieść kajaki na odległość ok 20m. po zejściu na wodę zostaje jeszcze 5 min płynięcia. Spływ kończymy z prawej strony bezpośrednio za mostem Koszalin-Sianów. Czas płynięcia włącznie z ogniskiem ok 4 godz.

2. Z Sianowa do Osiek. Trasa łatwa, rekreacyjna. Większość występujących na początku przeszkód zostały usunięte. To spowodowało, że mogą nią płynąć osoby, które pierwszy raz siedzą w kajaku. Rzeka płynie spokojnie. Po około 0,5-1 godz. dopływamy do niewielkiej elektrowni. W zależności od umiejętności możemy pokonać spiętrzenie wodne lub przenieść kajaki lewą stroną na odległość ok 20m. Wskazane jest, aby osoby pokonujące próg wodny były asekurowane przez ratowników na wypadek wywrotki. Dalej rzeka płynie łąkami. Dopływając do lasu pojawiają się poprzewracane drzewa jednak można ominąć je nie wysiadając z kajaka. Obok przerzuconej przez rzekę kładki można rozpalić ognisko i odpocząć. Następnie rzeka rozszerza się i spowalnia w miarę dopływania do jeziora Jamno. Jeżeli na jeziorze panują niesprzyjające warunki kończymy spływ na ostatnim moście. Jeżeli warunki są korzystne mamy do pokonania ok 2 km jeziorem (30 min). Płyniemy blisko prawego brzegu i kończymy spływ na plaży przy zakręcie w Osiekach. Czas płynięcia włącznie z ogniskiem 3-4 godz.

3. Trasa z Maszkowa do Osiek ok 6-7 godz. płynięcia.

Zimny Włodek - spływy kajakowe

Spływy kajakowe m.in. po rzekach Pomorza Zachodniego takich jak Bagiennica, Chotla, Dzierżęcinka, Grabowa Górna i Dolna, Radew, Unieść, Wieprza oraz po morzu.

 

Kontakt z nami

Włodzimierz Zimnowłocki -
ZIMNY WŁODEK - Usługi Turystyczne
76-004 Sianów, Iwięcino 29

tel. kom. 696 016 362

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2015 ZIMNY WŁODEK - Spływy kajakowe woj. Pomorskim i Zachodniopomorskim