Unieść

trasy spływu

W 2010 roku, szlak kajakowy wzdłuż rzeki Unieść zdobył pierwsze miejsce w powiecie koszalińskim jako „Atrakcja turystyczna Pomorza Środkowego 2010”.

W 2011 roku, szlaki wzdłuż rzek Unieść i Bagiennica zostały uhonorowane tytułem „Turystycznych Pereł w Koronie 2011” w konkursie zorganizowanym przez zachodniopomorską organizację turystyczną w Szczecinie.

W 2015 roku, na rzece Unieść zorganizowano Ogólnopolski Spływ Kajakowy Szuwary 2015, w którym uczestniczyło ponad 60 kajakarzy z całego kraju, w tym słynny Aleksander Doba. Wydarzenie towarzyszyło otwarcie wystawy fotografii ukazujących urok rzeki Unieść.


Rzeka Unieść
Sugerujemy następujące trasy spływów kajakowych:

Z Maszkowa (most Koszalin-Polanów) do Sianowa.

Trasa trudniejsza dla początkujących kajakarzy. Na początku występuje próg wodny, który nie zawsze można pokonać, a potem drzewa, kamienie i zniszczony most. Czasem drzewa wyrastają prosto z rzeki. Bywa, że poziom wody jest tak niski, że trzeba prowadzić kajaki przez około godzinę. Dopiero po zasileniu rzeki wodą z pstrągarni płyniemy swobodnie. Następnie mijamy meandry, przewrócone drzewa i nisko zawieszony most. W połowie trasy znajduje się niewielki pomost oraz duża wiata, gdzie można zrobić przerwę, rozpalić ognisko i upiec kiełbaski. Dalej płyniemy przez las, a rzeka zaskakuje kolejnymi przeszkodami i bystrami. Minąwszy niewielki próg wodny, ilość przeszkód wyraźnie się zmniejsza. Rzeka zwalnia, a my docieramy do pstrągarni w Sianowie. Tam przenosimy kajaki na odległość około 20 m. Po zejściu na wodę zostaje jeszcze 5 minut płynięcia. Spływ kończymy z prawej strony tuż za mostem Koszalin-Sianów. Czas płynięcia włącznie z ogniskiem to około 4 godziny.


Ze Sianowa do Osiek.

Trasa łatwa, rekreacyjna. Większość przeszkód na początku została usunięta, dzięki czemu nadaje się dla osób, które pierwszy raz wsiadają do kajaka. Rzeka płynie spokojnie. Po około 0,5-1 godzinie docieramy do niewielkiej elektrowni. W zależności od umiejętności możemy pokonać spiętrzenie wodne lub przenieść kajaki lewą stroną na odległość około 20 m. Zalecane jest, aby osoby pokonujące próg wodny były asekurowane przez ratowników na wypadek wywrotki. Następnie rzeka płynie przez łąki. Gdy docieramy do lasu, pojawiają się przewrócone drzewa, które można jednak ominąć nie wychodząc z kajaka. Obok przewróconej przez rzekę kładki można zrobić przerwę, rozpalić ognisko i odpocząć. Później rzeka się rozszerza i zwalnia, gdy zbliżamy się do jeziora Jamno. Jeśli na jeziorze panują niesprzyjające warunki, kończymy spływ na ostatnim moście. Jeśli warunki są korzystne, pozostaje nam do pokonania około 2 km jeziora (30 minut). Płyniemy blisko prawego brzegu i kończymy spływ na plaży przy zakręcie w Osiekach. Czas płynięcia włącznie z ogniskiem wynosi 3-4 godziny.

Trasa z Maszkowa do Osiek - czas płynięcia wynosi około 6-7 godzin.

Rzeka Unieść oferuje różnorodne trasy spływów kajakowych, które zadowolą zarówno początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy. Odwiedź rzekę Unieść i odkryj jej urok, a jednocześnie ciesz się niesamowitym doświadczeniem, jakim jest spływ kajakowy. Pamiętaj, aby zawsze dostosować trudność trasy do swoich umiejętności i korzystać z miejsc do odpoczynku i biwakowania.

© kajakinadmorzem.pl
Spływy kajakowe w woj. Pomorskim i Zachodniopomorskim